Pazarlama İletişimine Entegre Edebileceğiniz 5 Psikolojik Strateji

Her gün karşımıza farklı kanallarla reklamlar, videolar, bloglar çıkıyor. Bu içerikler, aslında markaların fark ettirmeden bizi ikna etme yollarından bazılarıdır. Etkilenmediğinizi düşünebilirsiniz fakat nöronlarımız sürekli bu tür uyarıcılar tarafından uyarılmaktadır.

Psikolojik stratejileri basitçe; insanların kararlarını etkilemek için kullanılan teknikler olarak düşünebilirsiniz.

Anchoring Bias

Tüketiciler, özellikle de rakamlar söz konusu olduğunda, duydukları ilk bilginin doğru olduğuna inanmaya daha yatkın oluyorlar. Anchoring Bias(demirleme etkisi) karşımıza en çok online alışverişlerde çıkıyor. Nasıl mı? İndirimli bir ürün gördüğünüzde, ürünün bir önceki fiyatı da yazıyorsa o ürünü sepete atma ihtimaliniz çok daha yüksektir.  Bahsettiğimiz gibi ürünün ilk fiyatının doğruluğunu araştırmaya gerek bile duymadan o rakama inanırsınız, ve indirimli fiyatın cazibesi satın almanız için yeterli hale gelir. İşte demirleme etkisi böylelikle çalışmış olur.

Halo Etkisi

Bir kişinin veya bir objenin iyi bir özelliğine odaklanıp diğer özelliklerini gözlemlemeden beğenme eğilimi gösterme yanılgısına Halo Effect ya da Halo Etkisi diyoruz. Örneğin, fiziksel olarak güzel görünen bir insana zihnimiz otomatik olarak zeki, sağlıklı, havalı gibi sıfatlar belirler ve Halo Etkisi çalışmış olur.

Sosyal Kanıt

Satın alacağınız ürünü veya izleyeceğiniz filmi neye göre seçiyorsunuz? Birçoğumuz  çok satanlar veya en çok izlenen filmler kategorisini inceliyoruz. Sosyal kanıt basitçe, seçimlerimizin başka insanlar tarafından tercih edilmiş, bir nevi kanıtlanmış olmasını isteme durumunda ortaya çıkan davranışımızdır.

Sosyal Kanıt stratejisinde; Kullanıcı yorumları, çok satanlar, bu ürünü bugün 40 kişi satın aldı, bu ürünü satın alanlar şu ürünleri de satın aldı gibi ibareler sıklıkla kullanılmaktadır.

Karşılıkta Bulunma

Karşılık veya karşılıkta bulunma ilkesi olarak adlandırılan bu ikna tekniği,  birinin sizin için bir şey yapması durumunda, yapılan iyiliğin karşılığını vermek zorunda hissettiğiniz sosyal bir kuralı ifade eder. Arkadaşımız bize hediye aldığında doğamız gereği bu eyleme karşılık vermek zorunda hissederiz. Bu strateji pazarlamada, indirimler, kuponlar ve promosyonlar kullanılarak tüketicilerin üzerinde borçluluk duygusu oluşturur. Bu duygu da tüketicileri ‘’borçlarını ödemeye’’ yönlendirir. Böylelikle Karşılıkta Bulunma Etkisi de çalışmış olur.

Kıtlık

İnternette dolaşırken sınırlı sayıda olan bir ürüne denk geldiğinizde, içinizde hiç satın alma isteği uyandığı oldu mu? Aslında ürüne ihtiyacınız olmayabilir fakat ona sahip olamayacağınız fikri, satın alma isteğinizi arttırmak için yeterli bir sebeptir.  Sınırlı sayıda ki ürünler rekabet oluşturup kaygı yayar ve bu durum satış yaparken çok güçlü bir araç haline gelir.

Kıtlık stratejisi içeren birkaç pazarlama örneği;

-Sınırlı Süre

-Stok Miktarı

-Özel Gün Kampanyaları (Black Friday, Sevgililer Günü vb.)

Etiketler:
Ezgi Aleyna Alpteki

0 Yorum

Yorum Yap