Online Reklamcılık ve Avantajları

Teknolojinin her geçen gün değişmesi ve gelişmesinin sonucu olarak reklam sektörü de online reklamcılığı neredeyse tamamen benimsedi. Sosyal medya kullanımının artması insanların bilgiye her an her yerde kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağladı. Markalar da hem satışlarını arttırmak hem de kurumsal kimlik yaratmak için online reklamcılığı kullanmayı tercih ediyor. Peki online reklamcılığın sağladığı faydalar neler?

ETKİLEŞİM

Dijital dünyada en büyük avantajlardan biri, iletişimin çift yönlü ilerleyebiliyor olması. Geleneksel reklamlara göre dijital kampanyalar ile karşılaşan tüketiciler, ürün veya hizmet hakkında bilgiye anında ulaşabiliyor ve satın almak için tek tık yeterli oluyor. Bu durumda markalar tüketiciler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşıp analiz yaparak taleplere etkili dönüşler sağlayabiliyor.

HEDEF KİTLEYE ULAŞMAK

Dijital platformlarda yayınlanan reklamları tüketicilerin ilgi alanlarına, alışveriş tercihlerine göre kategorize edip, gerçek hedef kitleye uygun reklamlar hazırlanabilir. Ancak geleneksel mecralarda yayınlanan reklamlarda büyük bir hedef kitle reklamı görür ve hedeflenen kitleyi özel olarak seçmek oldukça zordur.

DÜŞÜK MALİYET

Online reklamcılıkta bütçe reklam verenin kendi bütçesine göre belirlenebilir fakat geleneksel reklamlarda bütçe yayıncı tarafından belirlenir. Bu durum büyük firmalar için düşük maliyet anlamına gelirken, küçük firmalarında reklam oluşturup belirlenen hedef kitleye daha kolay ulaşabilmelerini sağlar.

 

 

Ezgi Aleyna Alpteki

0 Yorum

Yorum Yap