Neden Dijital Pazarlama?

Günümüzde, tüketicilerin oldukça büyük bir kısmının çevrimiçi platformlarda olduğu bir pazarda, çevrimdışı satış yapmayı öncelik olarak tercih etmeniz pazarlama faaliyetlerinizin etkisinin düşmesine neden olabilir. 

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre çok daha hızlı ve güçlüdür. Sosyal medya da anlık bir hareket, çok kısa bir sürede etkileşim alarak büyük bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlar. Web sitenizin içeriklerinin hazırlanması ve siteye yüklenmesi, SEO planlamalarının uygulanması gibi pazarlama araçları kısa sürede aktif hale gelir. Dijital pazarlama teknolojinin hızını yakalayabileceği için etkili bir pazarlama yöntemidir.

Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Markalar dijitalleşen dünyanın sunduğu imkânlar sayesinde düşük maliyetler ile hedef kitlelerine ulaşabilirler. Dijital pazarlama, markaların pazarlama faaliyetlerinin gelişmesi açısından büyük bir potansiyel olarak görülmektedir.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi ve Ölçülebilirlik

Dijital pazarlama da özel pazarlama teknikleriyle hedef kitlenin belirlenmesi ve net sonuçlara ulaşılabilmek mümkündür. Geleneksel yöntemlere göre daha az maliyetlidir ve bu maliyetlerin ölçülebilir olması büyük bir avantajdır. Tıklanma ve görüntülenme sayılarına da ulaşılabilindiği için yanlış giden bir durum olduğunda hızlı bir şekilde revize edilebilir.

            İletişim

Dijital pazarlama da interaktif iletişim vardır, bu sayede tüketiciler internette gördükleri hizmet/ürün hakkında anlık e-mail atabilir, platformlarda yorum yapabilir, online hizmetler sayesinde marka ile iletişime geçip hızlı dönüşler alabilir.

            Trafik Çekmek

Türkiye’de yapılan araştırmaya göre; tüketicilerin %84’ü alışveriş yapmadan önce ürün veya hizmet hakkında araştırma yapıyor. Bu yüzden markaların tüketicileri web sitesine çekmeleri oldukça basit bir hal alıyor.

            İçerik Pazarlama

Markalar farklı formatlar kullanarak, kendi misyon ve vizyonlarına, belirledikleri hedef kitleye uygun tarzlarda içerikler hazırlayıp pazarlayabilirler. Bu sayede müşteri ile ilişkileri güçlenir ve müşteri sadakati kazanmanızı sağlar. Geleneksel pazarlamada içerikler kalıcı değildir, broşür, katalog  gibi yöntemler kullanılır.

            Müşterileri Tanıma İmkanı

Online sipariş sırasında veya e-mail abonelikleri sayesinde müşteriler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ancak geleneksel pazarlama da müşteriler hakkında bilgi edinmek oldukça zor bir durum haline gelebilir.

            Müşteri Davranışlarını Analiz Etme

Markalar, Google Analytics sayesinde bir çok rapora erişebilmektedir. Bu raporlar sayesinde web sitelerinin ne sıklıkla ziyaret edildiğine, hangi lokasyonlardan , hangi anahtar kelimeyi kullanarak markaya ulaştığını ve daha bir çok bilgiye ulaşabilirler. Böylelikle dijital kampanyalarının da performansını ölçebilirler.

Ezgi Aleyna Alpteki

0 Yorum

Yorum Yap